Pressemeldinger

Nordmenns mobilvaner: Finnmarkinger ringer mest, 21-åringer surfer hardest – og meldingsiveren er størst i Agder

Ferske tall fra Telenor om nordmenns mobilvaner viser at 21-åringer er landets største dataforbrukere, mens Finnmarkinger ringer langt mer enn resten av landet. Agder topper SMS-statistikken, og kvinner sender klart flest meldinger.

Person slapper av på sofa med gul pute og mobiltelefon

Menn ringer i snitt tre flere samtaler i måneden enn kvinner, men ved pensjonsalder skjer det et skifte der menn snakker stadig mindre i telefonen. Foto: Telenor

– Tallene viser at det er store forskjeller mellom regioner, kjønn og aldersgrupper. Det er spesielt interessant å se at tale og SMS fortsatt står sterkt, selv blant de yngste, sier leder Mobil privatmarked, Rikke Klonteig Nielsen i Telenor. 

Rekordstor databruk blant unge

21-åringer har helt klart den største databruken. De bruker omtrent 460 prosent mer data enn 70-åringene.

– Dette illustrerer hvor ekstremt stor forskjell det er mellom de yngste og eldste mobilbrukerne når det gjelder databruk. Bruken faller markant etter fylte 30 år, og seniorer generelt bruker betydelig mindre data enn de yngre, sier Klonteig Nielsen.

Det er store regionale forskjeller i databruk, og Svalbard og Finnmark har høyest databruk.

Fylker i Nord-Norge bruker dobbelt så mye data som fylker på Sør- og Vestlandet, mens Vestland fylke har flest kommuner med lav databruk.

For landet totalt, bruker menn 53 prosent mer data enn kvinner.

Finnmarkinger ringer mest

Fylkesoversikten viser at kunder i Finnmark ringer i snitt 23 prosent flere samtaler enn landsgjennomsnittet, og 33 prosent flere samtaler enn kunder i Møre og Romsdal, som er det fylket i Norge der det ringes minst.

Hjartdal kommune i Telemark har det høyeste samtalevolumet i landet, med 101 samtaler per kunde i august. Det er dobbelt så mange samtaler som kommunen der det ringes minst. 

Menn ringer i snitt tre flere samtaler i måneden enn kvinner, men kvinner i høy alder har de lengste samtaler. Det er verdt å merke seg at menn i 20–30-årene ringer mye mer enn unge kvinner.

– Kanskje er det slik at unge kvinner i større utstrekning enn menn bruker sosiale medier som talekanal.  Vi har grunn til å tro at unge kvinner gjerne snakker inn meldinger som de deler i ulike sosiale medier – altså at de deler talemeldinger eller videomeldinger. Mottakeren responderer gjerne på samme vis, sier Rikke Klonteig Nielsen.

Telenors tall viser også at ved pensjonsalder mister menn dette taleforspranget, her skjer det nemlig et radikalt skifte der menn snakker stadig mindre i telefonen, og kvinnene livet ut ringer mer enn mennene.

– Vi vet ikke hvorfor menns ringemønster endrer seg ved pensjonsalder. Er det slik at menn når de går ut av arbeidslivet i større grad mister omgangskrets og i større grad isoleres bevisst eller ubevisst? spør Klonteig Nielsen.

Voksne i alderen 30–50 år ringer flest samtaler, med en topp blant 35–45-åringene. Dette er gruppen med små barn, eldre foreldre og aktivt arbeidsliv. Seniorer (65+) ringer minst, men har lengre samtaler og blir ofte oppringt av familie og venner.

Agder på SMS-toppen

SMS står seg fortsatt godt, også blant unge. Agder topper SMS-bruken, med 22 prosent flere meldinger enn landsgjennomsnittet. Ser vi på forskjeller landet over, sender kvinner 55 prosent flere SMS enn menn. Det er lite forskjell i bruk av SMS mellom by og land.

SMS-bruken er høyest blant 30–50-åringer, men også relativt høy blant 60–80-åringer. Blant barn topper SMS-bruken før de når alderen da de tar i bruk sosiale medier, deretter faller den bratt.

Fakta om tallene

Telenor har over de fire siste måneder hentet ut tall for faktisk bruk i mobilnettet. Tallene er på aggregert nivå, og ingen personer kan identifiseres. Vi ser at funnene er konsistente i perioden vi har målt, men for å presentere helt ferske tall har vi i denne meldingen forholdt oss til tall for august måned. Vi kommer fremover til å følge med på utviklingen, også med tanke på om det vil være noen sesongvariasjon i trafikkmønsteret.

Databruk per fylke

  1. Finnmark

  2. Nordland

  3. Troms

  4. Oslo

  5. Trøndelag

  6. Buskerud

  7. Østfold

  8. Telemark

  9. Innlandet

  10. Møre og Romsdal

  11. Akershus

  12. Vestland

  13. Agder

  14. Rogaland

  15. Vestfold

Talevolum per fylke

  1. Finnmark

  2. Telemark

  3. Agder

  4. Nordland

  5. Troms

  6. Buskerud

  7. Østfold

  8. Vestland

  9. Oslo

  10. Akershus

  11. Vestfold

  12. Innlandet

  13. Trøndelag

  14. Rogaland

  15. Møre og Romsdal

SMS-bruk per fylke

  1. Agder

  2. Vestfold

  3. Buskerud

  4. Oslo

  5. Telemark

  6. Østfold

  7. Akershus

  8. Innlandet

  9. Vestland

  10. Rogaland

  11. Troms

  12. Finnmark

  13. Nordland

  14. Trøndelag

  15. Møre og Romsdal

Kvinne med lyst hår i svart bluse, utendørs med moderne arkitektur i bakgrunnen
– Det er store regionale forskjeller i mobilbruk, og Svalbard og Finnmark har høyest databruk, sier leder mobil privatmarked, Rikke Klonteig Nielsen i Telenor. Foto: Martin Fjellanger

For mer informasjon, vennligst ta kontakt med:

Anders Krokan, Pressesjef i Telenor Norge

Tlf: 952 09 037

E-post: anders.krokan@telenor.no