Nå er 5G-nettet åpnet i Norge!

Speedtest på 5G-nettet i Trondheim

Fremtidens mobilnett er her! 13. mars 2020 åpnet Telenor 5G-nettet – som første mobiloperatør i Norge. Les mer om hvordan du får 5G og planene fremover.

– Allerede i 2018 startet vi det første 5G-pilotprosjektet, og siden den gang har vi vært opptatt av å eksperimentere, utforske og lære mest mulig om egenskapene ved det nye mobilnettet – før det skulle åpnes for folk flest, sier Petter-Børre Furberg, administrerende direktør i Telenor Norge.

Startskuddet gikk i Trondheim

Det er ingen tilfeldighet at Trondheim ble den første norske storbyen med 5G – femte generasjons mobilnett. Trondheim er Norges teknologihovedstad og dekker et bredt spenn av virksomheter; kreative start-up miljøer, produsenter av verdens beste mikrochips og forskerne som vant Nobelprisen i medisin.

– Trondheim er et kraftsentrum for teknologi og forskning, og vi kan i stor grad spore mye av mobilteknologien tilbake til denne byen. Det var her GSM-standarden ble utviklet på 1980-tallet, og nå starter vi en ny epoke. Vi har åpnet 38 5G-basestasjoner i Trondheim og utbyggingen vil fortsette utover året. Dette gir et fantastisk grunnlag for fremtidig utvikling av teknologi, innovasjon og vil ikke minst gi mye glede og fornøyelse for folk flest, sier Furberg.

Samtidig ble 5G også tilgjengelig en rekke andre steder i Norge hvor Telenor har gjennomført pilotprosjekter. I tillegg til Trondheim kan Telenor-kunder med en 5G-mobil nå også koble seg på 5G-nettet her:

  • Kongsberg

  • Elverum

  • Bodø

  • Fornebu

  • Kvitfjell

  • Svalbard/Longyearbyen

  • Spikersuppa i Oslo

  • Askvoll/Flokeneset

Slik kobler du deg på fremtidens mobilnett

Ønsker du å utforske mulighetene med 5G, trenger du en 5G-mobil. Du trenger ikke å bytte SIM-kort eller Telenor-abonnement, 5G-mobilen vil automatisk koble seg til vårt 5G-nett. I vår nettbutikk og i Telenorbutikken finner du de mest populære 5G-mobilene som gir full tilgang til 5G-nettet – og morgendagens mobilmuligheter.

Ambisiøse planer for 5G

  • I løpet av 2020 vil fremtidens mobilnett åpnes i Oslo, Bergen, Stavanger og Sandnes.

  • 5G-nettet i Trondheim, Kongsberg og Bodø skal utvides.

  • I løpet av 2021 skal nærmere 2000 basestasjoner oppgraderes.

  • Totalt 8500 basestasjoner skal oppgraderes innen 4-5 år.

Vil du vite mer om dekningen?

På dekningskartet kan du søke på adresse eller sted for å sjekke dekningen der du bor, jobber eller ferierer. I tillegg kan du se hva som er planlagt de neste tre månedene.